Wycieraczki Dacia

( ilość produktów: 166 )

Dacja to rzymska prowincja, która obecnie znajduje się na obszarze Rumunii. Od tej historycznej nazwy wywodzi się nazwa rumuńskiej marki Dacia.

W 1966r. zakończyła się budowa fabryki w miejscowości Pitesti i wówczas stworzono auto o nazwie Mioveni. Niestety, debiut motoryzacyjny Rumunii okazał się mało udany. W związku z powyższym w 1968r. podpisano umowę o współpracy z Renault, na mocy której zaczęto montować samochody na jego licencji.

Pierwszym modelem, który powstał właśnie w roku podpisania umowy  była Dacia-1100 z 46-konnym silnikiem umieszczonym z tyłu samochodu, który pozwalał rozpędzić samochód do ponad 130km/h. Model ten był wzorowany na Renault 8. Rok później pojawiła się Dacia-1300, która z kolei była odzwierciedleniem Renault 12. W latach następnych pojawiły się różne wersje silnikowe, czyli 1210, 1310, 1410 oraz 1300p, przeznaczona na rynek polski. Nowe Dacie to także różne nadwozia m.in. kombi i pickup.

W roku 1976 Dacia zrezygnowała ze współpracy z Renault, jednakże w dalszym ciągu wykorzystywała niektóre technologie różnych producentów.

Lata osiemdziesiąte to zapotrzebowanie władz rumuńskich na niedrogie i małe samochody, dostępne dla ogółu społeczeństwa. I tak właśnie powstała Dacia 500 Lastun; ze względu na zbyt słaby silnik, nie spełniła jednak pokładanych oczekiwań.

W 1999r. firma Renault nabyła w rumuńskiej spółce 51% udziałów. Już rok później pojawił się samochód o nazwie SuperNowa, który był zmodernizowaną wersją modelu Nowa.

Na przełomie XX i XXI wieku marka Renault - niemal całkowicie -  przejęła Dacię, kupując pakiet kontrolny akcji wynoszący 99,5%. Unowocześniła rumuńskie fabryki, co w 2004r. zaowocowało pojawieniem się nowego modelu – Dacia Logan. Był to samochód z niezłym wyposażeniem i stosunkowo niską ceną, czym podbił rynki krajów rozwijających się oraz zachodniej Europy. Do modelu tego wprowadzono również wersję pickup, van, kombi oraz hatchback o nazwie Sandero.

W 2010r. odbyła się premiera modelu Duster, a w 2012r. minivana Lodgy, który został zbudowany na bazie Renault Grand Scenic. Lodgy otrzymał tytuł „Rodzinnego Samochodu Roku 2012”. W tym samym czasie pojawił się również kombi van Dokker, którego bazą był Renault Kangoo.

Wycieraczki samochodowe Dacia do Twojego modelu

Jeśli są Państwo użytkownikami powyższych modeli Dacia, czyli Duster, Dokker, Lodgy, Logan i Sandero, zapraszamy do naszego sklepu, gdzie oferujemy wycieraczki do szyb do w/w modeli.

Odpowiednio dobrane wycieraczki zapewnią Państwu dobra widoczność, a tym samym komfort jazdy niezależnie od warunków pogodowych.

pixel