Wycieraczki Lancia

( ilość produktów: 66 )

Lancia - to włoska marka stworzona w Turynie w 1906r. przez Vincenzo Lancię oraz jego przyjaciela Claudio Fogolina. Vincenzo Lancia od małego wykazywał duże zainteresowanie wszelkimi pojazdami oraz tematyką związaną z nowinkami technicznymi. Jednak zdaniem jego ojca – człowieka zamożnego – Vincenzo powinien był zostać adwokatem lub księgowym. Tak się jednak nie stało, albowiem jeszcze podczas nauki, Vincenzo rozpoczął pracę w warsztacie braci Ceirano, gdzie produkowano, a następnie sprzedawano rowery pod brytyjską marką Welleyes. Firma ta podjęła w 1899r. próbę stworzenia również małego samochodu pod nazwą Welleys. Niestety brak wystarczającej ilości środków finansowych zmusił ją do sprzedaży praw do pojazdu firmie Fiat. Fiat na bazie tego pojazdu stworzył model 3.5HP. Razem z pojazdem do włoskiego koncernu przeszedł Vincenzo Lancia, gdzie został kierowcą testowym, a następnie wyścigowym.

W niedługim czasie Vincenzo wybrał jednak własną drogę i założył 29 listopada 1906r. firmę, w której był jednocześnie głównym konstruktorem.  Alfa – to pierwszy model Lanci - wyprodukowany już rok po założeniu firmy, czyli  w 1907r. Modele Lanci oznaczane były greckimi literami lub imionami kobiet; taki trend w firmie utrzymał się aż do 1930r.

Rok 1913 to pojawienie się na rynku Lanci Theta, pierwszego w Europie samochodu, który posiadał pełną elektrykę. Samonośne nadwozie oraz niezależne przednie zawieszenie przyczyniło się w 1922r. do spektakularnego sukcesu rynkowego Lanci Lambda. Rok 1931 to model Alfa Astura i jej elastyczne zawieszenie silnika, natomiast pierwszy na świecie sedan z hydraulicznymi hamulcami to rok 1933 i Alfa Augusta.

Kiedy w roku 1937, w wieku 56 lat umiera na atak serca Vincenzo Lancia, na rynku ma swój debiut Alfa Aprila - samochód, który wyposażony został w niezależne zawieszenie kół.

Lata pięćdziesiąte – za sprawą syna Vincenza – Gianniego, to sukcesy Lanci w sporcie motorowym. Rok 1969 to rok, w którym Lancia przechodzi do koncernu Fiata, lecz samochody produkuje nadal pod własną marką.

Hitem sprzedażowym Lanci stał się produkowany od 1979r. pięciodrzwiowy kompakt Delta oraz luksusowa Lancia Thema, która powstała na wspólnej płycie podłogowej dla Alfy Romeo 164, Saaba 9000 i Fiata Cromy.

W 2016r. Lancia obchodziłaby 110 rocznicę założenia firmy. Jednakże po przejęciu przez koncern Fiata amerykańskiego Chryslera, w portfolio koncernu zabrakło miejsca dla legendarnej firmy. Jest to jednoznaczny sygnał, że Włosi zamierzają zakończyć jej istnienie, pozostawiając sobie prawa do znaku handlowego.

Jeśli są Państwo właścicielami lub użytkownikami samochodu Lancia, zapraszamy na stronę naszego sklepu, gdzie można łatwo i szybko dobrać wycieraczki do szyb przypisane do danego modelu.

pixel