Wycieraczki Fiat

( ilość produktów: 354 )

11 lipca 1899r. Giovanni Angelli z grupą przemysłowców założył przedsiębiorstwo o włoskiej nazwie FabbricaItaliana di Automobili Torino, znane obecnie jako FIAT.      W ciągu trzech lat Angelli został dyrektorem zarządzającym firmy. Pierwszy zakład produkcyjny, gdzie zmontowano kilkanaście pojazdów, powstał w 1900r. w Turynie przy ul. Corso Dante 35.

Przed pierwszą wojną światową, przebojem na rynku samochodowym w Europie, był Fiat „Zero”. W tym samym czasie władze firmy podjęły decyzję o budowie dwóch nowych fabryk. Pierwsza powstała w Lingotto w 1922r., druga natomiast w Mirafiorii w 1939r. Największym hitem samochodowym okresu międzywojennego był model Topolino, który należał do grupy modnych w tym czasie tzw. mini samochodów.

W maju 1939r. Fiat oddał do użytku w Turynie kolejny zakład produkujący samochody. Pierwszym powojennym samochodem Fiata z silnikiem wysokoprężnym, który pojawił się na rynku w 1950r. był model 1400.

W 1967r. Fiat przejął nowe marki samochodów w tym: Autobianchi, OM, CMSA, większość udziałów w Magneti Marelli oraz firmę Weber. Dwa lata później Fiat zostaje również właścicielem marki Ferrari i Lancia. Natomiast kilka lat później marki Fiat, Lancia, Autobianchi, Abarth oraz Ferrari tworzą spółkę Fiat Auto. Własnością Fiata w 1986r. zostaje także Alfa Romeo. Natomiast w styczniu 2014r. sfinalizowano długo oczekiwaną fuzję Fiata i Chryslera, w wyniku czego powstała spółka Fiat Chrysler Automobiles.

Wracając do lat siedemdziesiątych, w roku 1973 w Bielsku Białej, a w 1975r. w Tychach - na podstawie umowy z włoską centralą - rozpoczęła się produkcja modelu 126p, zwanego też zamiennie „Maluchem”, a w 1976r. Fiata 125p tzw. „Dużego Fiata”. W tym samym czasie w FSO rozpoczęła się produkcja Poloneza.

Rok 1992 to początek produkcji modelu Fiat Cinquecento, który w 1998r. zastąpiony został przez model Seicento. Natomiast na rynku europejskim w roku 1993 debiutuje model Punto, a następnie Fiat Bravo i Brava oraz jego następca Fiat Stilo. Do produkcji we Włoszech w 2003r. trafia Fiat Idea, a z fabryki w Turcji w roku 2007 wyjeżdża Fiat Linea, będący wersją czterodrzwiowego modelu Grande Punto.

W Polsce natomiast, do grona produkowanych Fiatów, dołączył Fiat Uno oraz Fiat Palio Weekend. Wielkim hitem w Europie w 2003r. okazał się produkowany w Polsce model Fiat Panda. Rok 2007 to produkcja kultowej reedycji modelu Fiat 500.

Fiat należy do grupy najbardziej rozpoznawalnych marek motoryzacyjnych na świecie. To nie tylko producent samochodów, ale to również wielka grupa przemysłowa, która projektuje, produkuje i sprzedaje ciężarówki, maszyny rolnicze, traktory, silniki, komponenty motoryzacyjne, maszyny do robót naziemnych, a także samoloty. Koncern ma swoje fabryki nie tylko we Włoszech, ale również w Brazylii oraz w Polsce – firmę Fiat Auto Poland. Fiat to producent, który od lat jest silnie związany z polska motoryzacją.

Na stronie naszego sklepu znajdą Państwo również wycieraczki Bosch do szyb – w pełnym asortymencie – zapraszamy do zapoznania się z ofertą.

Nowe wycieraczki, to dobra widoczność i bezpieczeństwo na drodze.

pixel